Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnakların derin kesilmesi sonucu, köşelerinin cilde batması ile oluşan durumdur. Tırnak içe doğru kıvrılıp cilde batınca, burada açılan yaradan ciltteki mikroplar içeri girer ve kızarıklık,ağrı, akıntı meydana getirir. Genellikle sarı renkte bir iltihabi akıntı meydana gelir. Bacaklarda damar dolaşım sorunu olanlar veya şeker hastalarında tırnak batması daha risklidir. Tırnakları çok derin kesmek de riski arttırır. Ayrıca dar ayakkabılar da tırnak batmasına sebep olabilir.

Tedavisi

Amaç, yara iltihap kapmadan bir an evvel tedaviye başlamaktır. Sarı renkte akıntı, kanama veya şeker hastalığının olması durumlarında mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Akıntılı bir durum söz konusuysa mutlaka doktorun uygun gördüğü bir antibiyotik kullanmak gerekir.

Sürekli batma olan durumlarda veya ciddi tırnak batmalarında cerrahi tedavi gerekebilir. Genellikle uygulanan yöntem; tırnağın batan kenarının dibinden itibaren çıkartılması ve yine aynı şekilde tırnağın daraltılarak iltihaplı ve bozuk kısmın çıkartılmasıdır.

Tırnak batmasından korunmak için tırnakların çok derin kesilmemesi ve tırnak köşelerinin yuvarlatılmaması gerekir. .Özellikle yatkınlığı olanların dar ayakkabı giymekten kaçınması gerekir.

PAYLAŞIM