Morton Nöroma

Morton Nöroma

Sarı renkli yapılan parmaklara giden sinirler.
Sarı renkli yapılan parmaklara giden dijital sinirler.

‘Nöroma’ kelime anlamıyla sinir hücresinden köken almış, iyi huylu tümör demektir. Ancak Morton nöroma gerçek anlamda bir tümör değildir. Parmakların her iki yanında ayak parmaklarına giden iki küçük sinir dalı vardır. Bu sinirlere dijital sinir denir. Bu sinir dalları ortak ana büyük bir daldan çatallanarak oluşur.  Ayak parmaklarına giden bu sinir dallarında, çatallanmanın olduğu bölgede sebebi bilinmeyen bir neden ile bazı insanlarda sinirlerde genişleme ve topaklanma olması, sinirin bir yumru şeklini alması ile morton nöroma hastalığı meydana gelir. Bu oluşan kitle, tarak kemiklerinin ve parmakların arasında sıkışarak özellikle ayakkabı giyildiğinde ağrı oluşturur. Sürekli topuklu ayakkabı giymek, bu hastalığın oluşma riskini arttırabilir. Morton nöroması, kadınlarda erkelerle oranla 10 kat daha fazla görülür.

Belirti

Ayakkabı giymekle tarak kemiklerinin  arasında  ağrı oluşur. Hastalar ayaklarının altında bilye veya taş var gibi hissederler. Genellikle 3. ve 4. parmaklar arasında oluşmasına rağmen bazen yanlarda da oluştuğu görülür. Ayağın ön kısmında, parmaklara yayılan yanma ve ağrı olabilir. Koşu gibi aktivitelerle ve dar ayakkabı giymekle şikayetler artar. Parmaklarda karıncalanma ve hissizlik de olabilir.

Morton nöroma tanısı klinik muayene ile konulur. Tanı için manyetik rezonans görüntüleme gerekebilir.

Tedavi

Morton nöroma tedavisinde ilk aşamada, geniş burunlu ve rahat  ayakkabı kullanımıdır. Topuklu ve dar ayakkabı giyilememesi gerekir. Ağrılı çeşitli enjeksiyonlar yapılarak azaltılabilir. Bu enjeksiyonlar geçici rahatlık sağlayabilir. Diğer yöntemler ile şikayetlerin geçmediği durumlarda ameliyat ile Morton nöromasının çıkartılması gerekebilir. Ameliyatı sonrası 2-3 hafta içinde normal ayakkabılar giyilebilir ve normal hayata dönmek mümkündür.

 

PAYLAŞIM

 1. Ayşegül Sadıker Tolun
  Reply

  Kaan Bey merhabalar.
  Beni size çocukluk arkadaşım Egemen Turhan yönlendirdi Hacettepe’den Doçent.
  Şikayetim sol aysaımdaki Morton nöroması ve 2 yıldır var.
  1 yıl önce İstanbul Cerrahi’de Gökçe Mık’a muayene oldum ve kendisi bir defaya mahsus olarak kortizon uyguladı fakat hiçbir işe yaramadı.
  Artı özel bilgisayar destekli taban da kullanmaya başladım halen de kullanıyorum ancak iyi hissetmiyorum,hayat kalitem eksinin altına düştü,herşeye rağmen rahat basamadığmdan kas ağrıları ile son zamanlarda sağ bel siyatik noktamda da ağrı oluşmaya başladı.
  Uzun lafın kısası,bu sorunumu kökünden halletmek niyetindeyim.
  Ben tabii kendisi dostum olduğundan Egemen Bey’e gidecektim ve fakat kedisi buna gerek olmadığını,keza sizin de özellikle bu konuda uzman olduğunuzu söyleyince rahatladım açıkçası, çünkü İstanbul’dayım.
  Şimdi; bu durumda ben nasıl bir yol izlemeliyim,örneğin sizden nasıl randevu alırım vs konularında bana yol gösterebilirseniz eğer çok sevinirim,şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar.

 2. Haluk
  Reply

  Kaan Bey 6 aydır morton noroma illetini çekmekteyim devlet hastanelerinde doktorlara derdimi anlatmaktan biktim tabanlik ped hepsini denedim geçmedi ameliyat olmak ve kurtulmak istiyorum sgk var ameliyat yapiyormusunuz ve fark ucreti ne kadar bilgilendirirseniz duacı olurum. İYİ ÇALIŞMALAR

Leave your comment