Halluks Rijidus

Halluks Rijidus

Halluks Latincede ‘baş parmak’ demektir. Rijid kelimesi ise sert anlamına gelir. Halluks rijidus, kıkırdak harabiyetine bağlı olarak eklem sertliği gelişmesidir. Ayağın en sık görülen artritidir(kireçlenme). Genellikle 30-60 yaş arasında ve kadınlarda daha sık görülür. Çoğu zaman halluks rijidusun oluş sebebi belirsizdir ancak parmağa gelen darbe veya darbeler nedeniyle de oluşabilir.

Belirti

Özellikle yürürken başparmakta ağrı meydana gelir. Ağrı ile birlikte başparmakta hareket kaybı ve parmağın etrafında (üst ve iç yan) kemik çıkıntılar oluşur. Zamanla parmak iyice sertleşir ve hareket kabiliyetini kaybeder. İyi bir muayene ve röntgen ile tanı koymak mümkündür.

Tedavi

Hastalığın 4 evresi vardır. Halluks rijidusta tedavi hastalığın evresine göre ve hastanın aktivite düzeyine göre belirlenir.  Hastalık evresine göre tabanlık ve ağrı kesici tedaviler denenebilir ancak halluks rijidusu olan hastalara genellikle cerrahi tedavi yapmak gerekir.  Çeşitli cerrahi seçenekler mevcuttur, hastanın yaşı aktivite düzeyi, mesleği ve hayattan beklentilerine göre uygun cerrahi tedavi belirlenir. Eklem traşlaması veya dondurma ameliyatları en sık kullanılan cerrahi yöntemlerdir.  Eklem dondurma (eklemin kıkırdaklarının traşlanıp, kalan kemikleri birbirine kaynatıp eklemin hareketsiz hale getirilmesi) ameliyatı sonrası hastalar normal yürüyebilir, koşabilir hatta spor yapabilir.

 

PAYLAŞIM

Leave your comment