Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi

(Osteoartriti, kıkırdak dejenerasyonu) 

Genellikle daha önce geçirilen bir hastalık, yaralanma, kırık, kaza sonrası ayak bileği eklem kıkırdağında meydana gelen ilerleyici hasar oluşmasına verilen isimdir.

Belirti

Hastalarda yürürken veya merdiven inip çıkarken ayak bileğinde ağrı oluşur. Hayat kalitesini gün geçtikçe düşürür. Ayak bileğinde şişlikler oluşabilir ve hareket kaybı meydana gelir. Röntgen ile tanı konulur ancak ameliyat planlaması için bilgisayarlı tomografi veya MR gerekebilir.

Tedavisi

Tedavi ağrı kesmeye ve hayat kalitesini arttırmaya yöneliktir. Hastanın ağrısının şiddeti, ayak bileğindeki hareket kaybı ve ne kadar zor yürüdüğüne göre cerrahi veya ameliyatsız tedaviler seçilebilir.

Ameliyatsız tedaviler genellikle durumu idare ettirmeye yönelik geçici tedavilerdir. Bozulan kıkırdak dokusu vücut tarafından iyileştirilemez ve henüz kKıkırdak dokusunu iyileştirebilen bir ilaç da bulunamamıştır.  Kıkırdakta yaygın hasar olduğunda ve ağrılar belli bir düzeyin üstüne çıktığında eklem yüzeyinin değiştirilmesi(ayak bileği protezi, eklem protezi) veya eklem dondurma ameliyatları başarılı sonuçlar vermektedir. Artroskopik eklem kıkırdak yıkanması ve debridmanı da çeşitli hasta gruplarında tedavi amaçlı uygulanabilir.

 

PAYLAŞIM